Tvrdá voda způsobuje potíže


Ačkoliv se voda zdá stále stejná, její vlastnosti se mohou lišit podle několika kritérií. Jedním je i to, z jaké oblasti pochází. Pak se může docela dobře stát, že právě u vás poteče z vodovodního kohoutku voda, která je pro své vlastnosti nazývána tvrdou. V této tekutině je zvýšený obsah rozpuštěných minerálů.

foto kapky

Zejména vápníku a hořčíku. Je jistě jasné, že to její nezávadnosti přímo neškodí, ale může to způsobit některé potíže na zařízeních, která vodu ke svému fungování nutně potřebují. Určitě všichni známe usazeniny vodního kamene na myčkách, pračkách nebo nevzhledné okraje na umyvadlech a vanách. Ti, kteří tento problém znají pouze z televizních reklam nebo vyprávění, zřejmě používají ionexy, které tento problém eliminují. Pokud v domácnosti používáte změkčovače vody, pak jistě znáte i výrobek, který se jmenuje tabletová sůl. Tabletová sůl dokáže odstranit vyšší koncentrace zmíněných minerálních látek.

Snadná úprava podzemního zdroje vody

Je zajímavé, jak vlastně voda přišla k označení, že je tvrdá. Tento termín není nový, ale pochází z historie, kdy se prostým pozorováním přišlo na to, že doba varu zeleniny je pokaždé jiná. V některé vodě zůstávala dlouho tuhá a nedovařená a v jiné se uvařila dříve. Právě v té, ve které zelenina zůstávala neuvařená, byla vysoká koncentrace vápníku a hořčíku. Tyto látky zabraňovaly změknutí. Poznat, jestli právě my máme vodu s vyšším obsahem těchto minerálních látek, lze i na stěnách a dnu bazénů, kdy se tvoří nevzhledný bílý zákal nebo inkrusty.

litinová trubka

Dalšími minerály, které mohou způsobovat potíže v podobě povlaků, jsou sloučeniny železa a manganu. Tyto látky tvoří zabarvení rezavohnědé až černé. A takto zabarvená voda jistě ke koupání příliš lákat nebude. Je tedy nutné, abychom podzemní zdroje, které k těmto účelům využíváme, upravovali na žádané hodnoty.