Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se sedací vaky jmenují tak, jak se jmenují? Ve skutečnosti je to totiž nepřesný výraz. Na vaku se dá nejen sedět, ale i ležet, klečet, být v polosedu, a zaujímat další rozmanité polohy. A to v mnohem širším měřítku a s příjemnějšími pocity ve srovnání s klasickými křesly či sedacími soupravami.
Flexibilita je základ – kdyby se nedaly sedací pytle a vaky nastavit tak, abychom na nich mohli měnit svou polohu podle potřeby, brzy by skončil jejich prodej. Byl by to možná jen módní výstřelek, zajímavý tvarově, ale jinak ničím výjimečný. U sedacího vaku se dobře ujme známé přísloví „Jak si kdo ustele, tak si i lehne“, které bychom mohli modifikovat na „Jak si kdo vak nastaví, tak si sedne“.
Anatomie lidského těla – na lidské tělo neúprosně působí gravitace, a čím jsme těžší, tím více ji pociťujeme. Proto se také velmi rádi posadíme do něčeho, co nám ten pocit tíhy alespoň na chvíli usnadní. Výhodou sedacích pytlů je schopnost přizpůsobit se tělesným křivkám různých rozměrů i tvarů, takže dobře slouží dětem, dospělým, ženám i mužům.
Výhoda dlouhé životnosti – další z výhod sedacích vaků Beanbag je možnost výměny či doplnění výplně (polystyrenových kuliček) – toto si u klasických křesel nemůžete dovolit. Jen si představte, že byste křeslo nebo sedačku rozpárali a vyměnili molitan za nový. Teoreticky by to šlo, ale výrobci s tím prostě nepočítají, zřejmě i kvůli složitému skladování a evidenci „náhradních dílů“.
Vak klidně polijte kávou – uvaříte si kávu a vylijete ji na sedací soupravu, už jen při této představě vás jímá hrůza. To s vakem s nylonovým potahem a vnitřní pogumovanou vrstvou je to jiné – tam si klidně kávu vylijte, protože ji snadno odstraníte hadrem, papírovými utěrkami a vlažnou vodou s jedlou sodou. Sedacímu vaku nevadí ani ovocný džus, ani špagety s kečupem.