Divadla sice mají v průběhu prázdnin volno, ale to neznamená, že by divadlo nežilo. Kromě toho, že herci pilně nacvičují nové role pro novou divadelní sezonu, která začíná v září, diváci se mohou těšit na celou řadu divadelních festivalů. Období prázdnin přece představuje festivalové období a do toho rozhodně nepatří jen hudební aktivity.
Mezi nejvýznamnější divadelní festivaly patří nepochybně již kultovní Letní shakespearovské slavnosti, které začínají koncem června a konají se až do září. Iniciátorem byl Václav Havel, který chtěl Pražský hrad otevřít pro umělce a především herce. Konají se od roku 1990. První hrou, která byla v rámci slavností odehrána, byl Sen noci svatojánské. Představení můžete vidět na Pražském hradě, na Špilberku v Brně, na Slezskoostravském hradě v Ostravě a na Bratislavském hradě v Bratislavě. Nejvíce oceňovaným počinem tohoto festivalu je Král Lear z roku 2003 s Janem Třískou v hlavní roli.
V rámci slavností diváci kromě tradičních her jako například Zkrocení zlé ženy, Hamlet, Othello, Jak se Vám líbí, Jindřich IV., Večer tříkrálový a podobně, mohli vzhlédnout celou řadu méně známých her jako například Blázni, milenci a básníci, Marná lásky snaha, Dobrý konec všechno spraví a další.
Dvorním překladatelem je Martin Hilský, který do češtiny přeložil kompletně celé dílo Williama Shakespeara. Proč překládat Shekespeara, když to už dávno učinil například Vrchlický nebo Sládek? Protože Shakespeare je nadčasový autor a proto je zapotřebí, aby byly překlady jeho děl poplatné své době.
Příští rok bude tedy jubilejním třicátým výročím tohoto jedinečného kulturního fenoménu, který se těší pozornosti médií a který velmi ocenili také v Anglii, rodné to zemi významného Williama Shakespeara.
Divadelní představení se konají v červenci a v srpnu. Předprodej začíná obvykle již v lednu a lístky bývají beznadějně vyprodané dlouho před zahájením samotných představení. Návštěvnost jedné sezony je zhruba 87 000 návštěvníků a to rozhodně není málo.