Horní nebo přední plnění
· Horní plnění– Pračky nepotřebují žádné místo nutné pro otevření dvířek bubnu. Pračky jsou užší, proto se výborně hodí do garsonek nebo menších bytů. Na trhu jich ale najdeme podstatně méně. Výhodou je možnost přerušení praní a vložení zapomenutého prádla. Díky své výšce se také hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat. Lze ji také obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek.
· Přední plnění– Jsou nejrozšířenější variantou. Umožňují vestavbu třeba do kuchyňské linky, disponují větší kapacitou na prádlo a poslouží třeba jako další odkládací prostor. Umožňují snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět. Můžete vybírat z obrovského výběru modelu. Mají lepší stabilitu, velkou kapacitu bubnu pro prádlo, jsou tišší a v neposlední řadě na ni můžeme postavit třeba sušičku.
Energetická třída – spotřeba energie a vody
Spotřeba vody se u praček velmi liší. Úspornější pračka bývá zpravidla dražší avšak finance vložené do nákupu dražší pračky se nám brzy vrátí. Zde platí pravidlo, že čím dražší pračka, tím více ušetříme. Obecně se rozdíly ve spotřebě elektrické energie pohybují ročně na úrovni několika stovek korun. Za několik let provozu se však můžeme u úspornější pračky dočkat úspory v tisících. Jako u jiných domácích spotřebičů se označuje spotřeba elektrické energie písmeny A až G. Je to pravděpodobně nejsledovanější parametr praček. Ucelenou informaci o ní dávají energetické štítky, které jsou povinné v celé EU a to v jednotné formě.
Odložený start
Nejlevnější modely praček jsou vybaveny jednoduchým ovládáním a postrádají jakoukoli inteligenci. U dražších praček je možnost prát kdykoliv chceme. Nastavte program, vložte prádlo a prášek a zadejte čas, kdy se má prádlo začít prát. Třeba na noční režim, kdy je ve vybraných lokalitách noční odběr elektřiny podstatně levnější.
Rozdíly v pračkách mohou být veliké. Na druhou stranu, lze dnes zakoupit pračku za velmi nízkou cenu. Pokud si ale připlatíte, získáte větší komfort a bezpečnost, podařenější design a v neposlední řadě i nižší spotřebu elektrické energie a vody.