To, že jsou některé suroviny zdravější než jiné není pochyb. Každá potravina má jiné nutriční hodnoty bez ohledu na to, zda mluvíme o živočišných či rostlinných produktech. Poslední dobou se hodně mluví o tzv. superpotravinách. Dnes se ovšem budete bavit o něčem zcela obyčejném, co lidé znají po mnoho let, a to je klíčení mungo fazolí a jeho účinky.
Základní info
Původ fazolí mungo je zakotven v Číně a Indii. Jde o malé plody olivově zelené barvy. Snadno je seženete v základní i naklíčené podobě. Díky tomu, že jdou tato semena pěstovat velice snadno, můžete ušetřit a užít si trochu legrace zároveň a vypěstovat si je doma.
Hlavním přínosem naklíčených fazolí spočívá především v tom, že obsahují vitamíny A, B, C a K. Zároveň v nich ale najdete také celou řadu přínosných složek důležitých pro tělo jako je vápník, železo, zinek, vláknina, hořčík, měď nebo mangan. Právě díky vysokému obsahu bílkovin jsou vhodné pro vegetariány a vegany, ale rozhodně nejsou jen pro ně.
Co si s nimi počít v kuchyni?
Často je využívá indická a čínská kuchyně, a to především kvůli jejich původu. Můžeme se u nich ovšem inspirovat. Z koření se často dávají dohromady s koriandrem, zázvorem, kurkumou a kmínem. Než je budete vařit, večer předem je namočte, ráno slijte a znovu propláchněte. Stejně jako u jiných luštěnin. Poté je zalijte studenou vodou a hodinu vařte. Tak je využijete např. do polévky.
V případě klíčků byste neměli volit žádnou tepelnou úpravu. V syrovém stavu je ale můžete klidně přidat do salátu, anebo si namazat pečivo máslem či tvarohovým sýrem a fazolemi ho posypat. Tímto způsobem z nich dostanete nejvíc, protože vařením by přišly o cenné látky.
Blahodárný vliv na zdraví
Mungo ovlivňují celou řadu orgánů právě díky množství látek, které se v nich nachází. Pomoci tak můžete svým očím, vlasům a nehtům, ale také játrům. Podporují krevní oběh, ničí poškozené cévy a pomáhají zároveň i proti kardiovaskulárním onemocněním. Pokud máte potíže s vysokým tlakem, jsou skvělou přírodní možností, jak si s tím poradit.